پینچ ولو بدنه چیست؟ کاربرد و طرز کار پینچ ولو بدنه چگونه است؟ | kasrasaran

در این مقاله، به بررسی معایبی که با استفاده از پینچ ولو ممکن است رو به رو شویم، و راهکارهای مقابله با آن‌ها خواهیم پرداخت. از شیرهای پینچ در دما و فشار بالا و در زمانی که سیال گاز است، نمی توان استفاده کرد. پینچ ولو های بدنه باز عموما برای سیالات غیر مضر، فشارها و دماهای پایین طراحی شده اند. پینچ ولو های تولید آوند از سه بخش اصلی بدنه، غلاف و سیستم تحریک تشکیل می شوند. طراحی این محصولات به گونه ای است که از فرسودگی غلاف جلوگیری نموده و از آن در برابر عوامل محیطی محافظت می کند و ایمنی عملیات را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

مدل های دیگر

با این وجود محدوده نگه داری سیال توسط این شیر بین ۱۰ تا ۹۵ درصد ظرفیت جریان است. مهمترین کاربرد این نوع شیرها به عنوان یکی از انواع ولوهای کنترلی در صنایع شیمیایی، پمپ ها و تجهیزات نیروگاهی است. مجموعه پردیس فولاد با نزدیک به چهار دهه حضور تاثیر گذار در صنایع فولاد کشور، امکان خرید انواع لوله فولادی، استنلس استیل، آلیاژی، حرارتی، برودتی، آتشخوار و مانیسمان برای مشتریان فراهم کرده است. همچنین انواع ولوها، فلنج ها و اتصالات و صنعتی نیز در سبد محصولات پردیس فولاد وجود دارد.

پینچ ولو یا شیر پینچ چیست و کاربردهای های آن

به عبارت بهتر این ولوها، خودشان، خودشان را کنترل می کنند و نیازی به هیچ نیروی بیرونی یا خارجی نیست. زمانی که شیر کاملا باز است دیسک مقاومت کمتری در مقابل جریان ایجاد می کند. شیرهایی که یا کاملا باز بوده و یا کاملا بسته می باشند را شیرهای ON و OFF یا همان صفر و یکی می نگاهی به این بچه ها بیندازید گوییم.

2# شیرهای قطع و وصل (ON/OFF Valves)

گستره این محصولات از سایز ۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر و دماهای ۵۰- تا  ۱۶۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کنند و همچنین فشار قابل اعمال به این محصولات از ۰ تا ۱۶ اتمسفر می باشد . شیرهای یکطرفه به گونه ای طراحی شده اند که تنها از یک جهت اجازه جریان سیال را می دهند. اما این کار باعث اصطحکاک و نهایتا سایش شیر می گردد که برای رفع این نوع از اصطحکاک ها محفظه داخل شیر به صورت دوره ای روغن کاری می گردد. لازم به ذکر است که اتصال بدنه شیر و پلاک برای جلوگیری از نشتی سیال ضروری است.

  • پینچ ولو باز برای جریان باز و پینچ ولو بسته برای جریان بسته استفاده می شود.
  • به طور کلی بدنه شیر می تواند به صورت ریختگی یا فورج باشد و هر مدل می تواند برای مورد خاص طراحی و به کار برده شود.
  • محفظه آب بندی از ماده ای به نام پکینگ پرشده است که از نشتی جلوگیری می کند.
  • در نتیجه، معایب پینچ ولو بسیاری دارد، اما با رعایت برخی راهکارهایی می‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد.
  • در حالی که در پینچ ولو با استفاده از بلبرینگ یا لوله فشرده، دمای جریان مایع تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و همچنین عدم وجود میرس و فلکر در این شیر، باعث می‌شود که جریان مایع با لرزش کمتری روبه رو شود.
پینچ ولو بدنه چیست؟ کاربرد و طرز کار پینچ ولو بدنه چگونه است؟ | kasrasaran

استفاده از کلید نجات برای تطابق حجمی و تخلیه حجمی، می تواند به طور قابل توجهی به رفع اشکال کمک کند. در صورت عدم حل مشکل، پینچ ولو باید به طور مستقیم با دستگاه کنترل جریان وصل شود و تنظیمات دستگاه کنترل جریان برای بهبود عملکرد پینچ ولو باید تکمیل شود. پینچ ولو به عنوان یک وسیله کنترل جریان، برای فشار دادن لوله ها و خطوط لوله که به هر دلیلی مسدود شده اند استفاده می شود. نصب و عیب یابی پینچ ولو در خطوط لوله به عنوان یک فرآیند پیچیده ممکن است نیاز به تخصص و تجربه خاص داشته باشد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار