حسابداری مالیاتی چیست؟ اهمیت و هدف حسابداری مالیاتی

حسابدار مالیاتی باید انجام امور مربوط به مالیات عملکرد و مالیات ارزش افزوده  را کامل بلد باشد. در دوره مالیاتی آموزشگاه فرداد مباحثی همچون ارائه پروژه‌های اظهارنامه و ارزش افزوده، آشنایی با جرائم و معافیت‌های مالیاتی، تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی و… آموزش داده خواهد شد. حسابداری مالیاتی که معادل انگلیسی آن Tax Accounting است به عنوان یکی از روش‌های حسابداری شناخته می‌شود که در آن حسابدار به جای رسیدگی به صورت‌های مالی مختلف تنها روی مبحث مالیات و حسابداری امور مالیاتی تمرکز می‌کند. جالب اینجاست که این تخصص به عنوان یک تخصص رسمی شناخته می‌شود و حتی قوانین واضحی در مورد آن‌ها وجود دارد که کسب و کارها باید حتما این موارد را رعایت کنند. حسابداری مالیاتی یکی از گرایش های حسابداری است، که تخصص آن رسیدگی و بررسی امور مالیاتی شرکت می‌باشد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو شرکت‌های بزرگ، جدا از حسابدارهای دیگر، حسابدار مالیاتی نیز استخدام می‌کنند، چرا که کمترین خطا در این نوع حسابداری می‌تواند منجر به عواقبی جبران ناپذیر دوره حسابداری در تبریز شود.

  • اما این به تنهایی نمی‌تواند طیف گسترده‌ای از خدماتی را که یک حسابدار با این تخصص ارائه می‌دهد نشان دهد.
  • هدف حسابداری مالیاتی نیز نظارت بر وجوه نقد و غیر نقدی است که وارد سازمان می‌شود یا از آن خارج می‌شود و با افراد و نهادهای مختلف ارتباط دارد.
  • خدمات دیگری که مالیکده ارائه میدهد شامل تنظیم اظهارنامه، گزارشات فصلی، لیست بیمه و مالیات حقوق ماهیانه است.
  • شما با داشتن موارد بالا میتوانید که یک شرکت حسابداری تاسییس کنید و ملاک های زیادی وجود دارد که ما در ابتدای مقاله به آن پرداختیم برای خواندن آن بخش میتوانید قسمت های اولی متن را مجدد بخوانید.
  • Tax.gov.ir و پس از انجام مراحل پیش ثبت نام ، نام کاربری و رمز عبور دریافت و در نهایت مراحل ثبت نام خود را کامل نمایند .

چنانچه مؤدی به درخواست کتبی اداره امور مالیاتی مربوط ، از ارائه دفاتر و یا مدارک حساب در محل کار خود ، خودداری نماید . ب-۲) در صورتی که مؤدی به درخواست اداره امور مالیاتی مربوط از ارائه دفاتر و یا مدارک حساب در محل کار خود خودداری نماید . شرکت رایان محاسبان با بیش از 20 سال سابقه در زمینه ارائه خدمات حسابداری و مالیاتی، یکی از معتبرترین و بهترین شرکت‌ ها در این زمینه به شمار می‌رود. این شرکت با در اختیار داشتن افراد متخصص و مجرب در زمینه انواع خدمات حسابداری و مالیاتی بهترین خدمات را به مشتریان ارائه کرده و درصد بسیار بالایی از رضایت مشتریان خود را به دست آورده است. این امور به گونه‌ ای هستند که در صورت انجام ندادن به موقع آنها دچار جریمه شده و موظف به پرداخت جریمه خواهید بود.

اگر در حوزه حسابداری و امور مالی و حتی آموزش و استخدام حسابداری به دنبال یک مرکز معتبر هستید میتوانید با شرکت حسابداری آریا تهران تماس بگیرید تا اطلاعات جامع در این حوزه کسب کنید. در صورت سهل انگاری حسابدار مالیاتی نسبت به وظایفش ممکن است شرکت دچار خسارات زیان‌باری شود که به آسانی قابل جبران نباشد. حسابداری مالیاتی بخشی از حسابداری است که حسابدار و مشاور مالیاتی برای محاسبه و پرداخت قطعی و دقیق مالیات از آن در شرکت‌ها و موسسات کوچک و بزرگ استفاده می‌کند. وظایف حسابدار مالیاتی به چند دسته تقسیم و طبقه‌بندی می‌شود که حسابدار مالیاتی باید به طور کامل و با دقت به تمامی موارد عمل کند. سازمان‌های بزرگ حتی سازمان‌هایی که از پرداخت مالیات معاف هستند باید با استخدام یک حسابدار مالیاتی به کارهای مالی خود سر و سامان بدهند و با تکیه بر قوانین و روش‌های استاندارد مالیاتی، مالیات سازمان را محاسبه و پرداخت کنند.

حسابداری مالیاتی چیست؟ اهمیت و هدف حسابداری مالیاتی

هزینه های استخدامی متناسب با خدمت کارکنان بر اساس مقررات استخدامی و به شرح بند (۲) ماده ۱۴۸ ق.م.م . مالیات بر حسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پرداختی است الزامی و بلاعوض . یعنی هر فرد به میزانی که از خدمات دولتی استفاده می کند ، به همان میزان در تأمین هزینه های دولتی نیز مشارکت کند .

مسیر شغلی حسابدار مالیاتی

امروزه به واسطه نرم افزارهای حسابداری که مبتنی بر اصول حسابداری طراحی شده اند، به راحتی می توان گزارش های مالی مورد نیاز تهیه نمود. در این مقاله در مورد این که حسابداری مالیاتی چیست و چه اهمیتی دارد، توضیحاتی ارائه نمودیم؛ در ادامه به توضیح وظایف حسابدار مالیاتی و اهداف حسابداری مالیاتی پرداختیم. همچنین در مورد اینکه این رشته برای چه کسانی مناسب است، سخن گفتیم و نکاتی در رابطه با قوانین کاربردی که حسابدار مالیاتی باید از آن‌ها آگاهی داشته باشد صحبت کردیم. اگر هنوز در مورد حسابداری مالیاتی سؤال دارید در قسمت کامنت‌ها از متخصصین مشاور مالیاتی بپرسید.

آموزش سرمایه گذاری به زبان ساده

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار